úvodní strana Biofarma STATKY MEDITO

Chov národních plemen jako genetické rezervy

byl pro nás vzhledem k našemu vztahu k historii výzvou. Proto jsme se pustili do chovu nejen české červinky, ale i původní valašky a přeštického prasete, které vám krátce představíme.

Česká červinka

je jediným původním plemenem v ČR. Snahy o záchranu začaly před 2. světovou válkou, po roce 1992, kdy bylo plemeno zařazeno mezi genové rezervy. V současné době se tohoto plemene chová malé množství, převážně VÚŽV a několik soukromníků, náš chov představuje cca 10% české populace. Charakteristické je celoplášťově červené zbarvení včetně paznehtů. Zvířata se vyznačují konstituční pevností, zdravím, odolností a nenáročností, jsou středního rámce a kombinované užitkovosti.

Valaška

je primitivní hrubovlnné plemeno s trojstrannou užitkovostí (vlna, maso, mléko). Má menší tělesný rámec s jemnější kostrou, zbarvení nejednotné, bílé, černé i strakaté. Obě pohlaví jsou rohatá. Jeho prapředci se na Valašsko dostaly z Balkánu. Jako všechny původní neprošlechtěná plemena je skromné, zdravé a nenáročné.

Přeštické prase

původní prase český hřebenáč bylo kříženo s mnoha západními plemeny. Až v roce 1964 bylo uznáno jako samostatné plemeno. Je středního rámce, černobílého zbarvení a s klopeným uchem, v současnosti sádelnomasné, rané plemeno s všestrannou užitkovostí a dobrými vlastnostmi. Od chovu přeštických prasat v poslední době ustupujeme.Zobrazit fotogalerii
/